Záněty se mohou týkat různých částí těla, žil nevyjímaje. Jak se projevují zánět žil dolních končetin a jak je lze léčit? Přibližme si tyto záněty podrobněji.

Zánět žil dolních končetin a jeho příznaky

Zánět žil může vznikat na různých místech, ale nejčastější jsou právě záněty žil dolních končetin.

Zánět žil se projevuje zarudlou kůží, bolestmi končetin, otokem, zbarvením kůže domodra, svěděním kůže, bolestí svalů, potížemi s chůzí a zvýšenou teplotou.

V případě zánětu žil dolních končetin dochází ke zpomalení žilního otoku, čímž se mohou poškodit žilní stěny či může vzniknout sraženina, která ucpe žílu.

Zánět žil se objevuje ve dvou variantách:

  • zánět povrchových žil (tromboflebitida): Jde o varixy, tj. křečové žíly. Mohou být infekční či neinfekční.
  • zánět hlubokých žil (flebotrombóza): Jsou více závažné, protože právě v důsledku zánětu hlubokých žil vznikají sraženiny, které mohou způsobit plicní embolii.

Příčiny zánětu žil

Zánět žil dolních končetin může mít různé příčiny a ne vždy se je podaří zjistit. Rizikovými faktory jsou žilní varixy, hormonální změny, antikoncepce, kouření, poranění, delší upoutání na lůžko, žilní nedostatečnost atd.

Léčba zánětu žil

Léčbu zánětu žil dolní končetiny je třeba uzpůsobit podle toho, jestli jde o povrchový či hluboký zánět.

Povrchový zánět žil dolních končetin se léčí léky, bandáží končetin a režimovými opatřeními. U hluboké flebotrombózy je nutné zpočátku dodržovat klid na lůžku, poté je nutný aktivní pohyb a podávání léků proti srážení krve. Pokud je hluboký zánět žil rozsáhlý, je možné provést chirurgický zákrok.

Toto onemocnění právě kvůli hrozící plicní embolii není radno podceňovat. Může skončit úmrtím pacienta.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.