Záněty související s pohlavními orgány jsou nejen nepříjemné, ale navíc choulostivé. Přesto v případě potíží je nutné včas překonat stud a vydat se k lékaři. Jedním z takových onemocnění je zánět žaludu.

Žalud

Žalud je část penisu. Je na něm vývod močové trubice. Má výstelku s mnohými nervovými zakončeními a obsahuje také keratin, který ochraňuje žalud proti vnějším vlivům.

Velikost a barva žaludu se odvíjí od stavu penisu. Je-li penis ztopořený, je žalud větší a může měnit i barvu.

Žalud je kryt předkožkou, což je zdvojená kožní řada obalující žalud (v případě, že není erekce).

Zánět žaludu a jeho příznaky

Zánět žaludu neboli balanitis představuje zánětlivé onemocnění žaludu. Současně se může projevit i zánět vnitřního listu předkožky.

Zánět žaludu způsobují různé infekce, především kvasinky (je častější u diabetiků) a bakterie. Mezi neinfekční příčiny patří nepřiměřené dráždění (např. při masturbaci či používá dráždivého pracího prostředku) nebo fimóza (stav, při kterém nelze předkožku volně přetáhnout přes žalud penisu). Zánět žaludu může také způsobit kapavka.

Zánět žaludu se projevuje různými příznaky. Jsou jimi především zarudnutí žaludu penisu, otok žaludu, zaplnění předkožkového vaku sekretem, svědění, pálení, bolest, ale také zvýšená teplota, únava a rozvinout se může infekce močových cest.

Léčba zánětu žaludu

Před stanovením léčby je podstatné zjistit příčinu zánětu. Podle toho se pak nastavuje vhodná léčba, která může spočívat v koupelích v antiseptickém či fyziologickém roztoku, dále se užívají antibiotika, případně antimykotika a kortikoidy. Důležité je dodržovat přísnou hygienu a léčit se musí oba partneři, protože choroba je sexuálně přenosná.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.