Zánět varlat patří mezi méně časté záněty. Řekneme si co bývá nejčastěji příčinou zánětu varlat. A jakými příznaky a projevy se projevuje zánět varlat. Uvedeme také základní informace o správné léčbě.

Zánět varlat (orchitida)

Varlata jsou součástní mužského pohlavního ústrojí. Slouží zejména k produkci spermií. Aby se mohly spermie dobře vyvíjet tak tam musí být zhruba o 4 stupně nižší teplota, než tělesná teplota našeho těla. Dochází tam také k tvorbě hormonu testosteron. Někdy jsou však varlata postiženy zánětem. Výskyt tohoto druhu zánětu však není v dnešní době moc častý.

Možné příčiny zánětu varlat

Nejčastěji zánět varlat způsobují zejména tyto hlavní příčiny:

  • příučnice – může se objevit zánět spolu s příučnicemi.
  • šíření z nadvarlete – zánět se také mohl přenést z nadvarlete
  • infekce

Zánět varlat: příznaky a projevy

Nejčastěji se objevují u zánětu varlat tyto možné příznaky a projevy:

  • horečka – objevuje se zvýšená tělesná teplota. Jedná se o vysoké teploty.
  • bolest – často to je velmi silná bolest
  • zvětšení varlate – dochází ke zvětšování varlete, často se objevuje také otok varlete.
  • nevolnost – celková tělesná nevolnost

Léčba

Velmi často se k léčbě využívají antibiotika. Pokud se jedná o příúčnice, tak se antibiotika nevyužívají a používají se spíše kortikoidy. Vždy ale záleží hlavně na tom, jakou příčinou byl vyvolán váš zánět varlete. Podle toho pak také váš lékař určí samotnou léčbu. Důležité je pít dostatek čisté vody. Léčbu není radno podceňovat, jinak akutní zánět může přejít do chronické podoby.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,
  1. prodelal jsem pred tydnem zanet mocovych cest,zacal jsem pit urologicky caj a zanet zmize,s mocoveho mechyre mi sla pouze v jednom pripade troska krve ale pak bylo vse v poradku,ale ted mam jiny problem ted jsem zase zjistil ze mi trochu otok praveho varlete,trva to uz treti den bolesti tlumi praskem ibalgin,muzu se zeptat od ceho mi vznikl otok jednoho varlete,diky za radu s pozdravem