Bolest v krku může mít různé příčiny. Tou nejčastější je zánět. Jak se zánět do krku dostane, jak se projevuje a jak se dá léčit?

Zánět v krku a jeho příznaky

Zánět v krku se projevuje jeho bolestí, která je různě silná a může mít rozmanitou podobu podle toho, o jaký zánět jde. Může se projevovat pálením, škrabáním, pocitem knedlíku v krku, chrapotem a bolestem při mluvení, obtížným polykáním, suchem v hrdle a hltanu. Sliznice krku je také zpravidla zduřelá a zapálená a pacient je unavený a má teplotu.

Příčiny zánětu v krku

Zánět v krku může být vyvolán viry, bakteriemi i plísněmi. Bolest v krku však může vznikat i kvůli nadměrné námaze hlasivek, pobytu v suchém prostředí, nadměrnému kouření atd.

Nejčastějšími záněty v krku jsou:

  • zánět hltanu: Odborně se nazývá faryngitida. Může se vyskytovat v akutní i chronické podobě. Projevuje se intenzivní bolestí v krku, především při polykání. Je většinou způsobený virovou infekcí, ale na vině mohou být také bakterie.
  • zánět hrtanu: Odborně se nazývá laryngitida. Jde o běžné infekční onemocnění. Nejčastější příčinou je virová infekce. Projevuje se typickými chřipkovými příznaky. Se zánětem hrtanu často souvisí i zánět hlasivek. Projevuje se ztrátou hlasu, chrapotem či obtížným mluvením.
  • zánět mandlí: Odborně se nazývá tonzilitida. Zpravidla je bakteriálního původu, i když v některých případech je virového, potažmo mykotického původu. Nejde o nijak vzácné onemocnění a s velkou pravděpodobností jste si jím prošly i vy. Projevuje se bolestí v krku, škrábáním, nateklými mandlemi, zvětšenými mízními uzlinami, čepy na mandlích, zvýšenou tělesnou teplotou atd.

Léčba zánětu v krku

Léčba se odvíjí podle toho, o jaký zánět jde a jestli je způsobený viry či bakteriemi. Pokud jsou na vině bakterie, je nutné nasadit antibiotika. Jinak se pacientům podávají léky na snadnější vykašlávání a zmírnění zánětu, tlumení bolesti v krku i dalších příznaků (teploty atd.).

Léčba je také třeba podpořit zvýšeným příjmem tekutin, vysokou vlhkostí vzduchu, kloktáním či inhalací.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.