Zánět tlustého střeva je nepříjemným chronickým onemocněním, které pacienta může hodně potrápit. Jaké příznaky má zánět tlustého střeva a jak ho lze léčit?

Tlusté střevo

Tlusté střevo je konečným úsek trávicí trubici. Jeho poslední částí je konečník. V tlustém střevě probíhá poslední zahušťování a vyměšování potravy z těla. Také se zde vstřebávají zbylé vitamíny, minerály a voda.

Tlusté střevo dělíme na slepé střevo, tračník (hlavní část) a konečník (poslední úsek, který vyúsťuje v řitní otvor.

Zánět tlustého střeva a jeho příznaky

Zánět tlustého střeva (ulcerózní kolitida) patří mezi onemocnění tlustého střeva. Jde zpravidla o dlouhodobé onemocnění, při kterém se střídá období příznaků a klidu.

Jde o zánětlivé onemocnění, které způsobuje vředy na sliznici tlustého střeva a v konečníku.

Hlavními příznaky zánětu tlustého střeva jsou průjem, hubnutí, snížená chuť k jídlu, únava, stolice s příměsí krve či sliznice, zvýšená tělesná teplota, bolest břicha, pocity na zvracení, zvýšená teplota atd.

Kromě ulcerózní kolitidy rozlišujeme také Crohnovu nemoc. Jde rovněž o zánětlivé onemocnění tlustého střeva. Projevit se však může v jakékoliv části trávicího ústrojí.

Léčba zánětu tlustého střeva

Zánět tlustého střeva (ulcerózní kolitida) je třeba nejdříve spolehlivě diagnostikovat. To se provádí vyšetřením stolice a z odběru krve. Dále se provádí také endoskopie, rentgen, případně další zobrazovací metody.

Léčba zánětu tlustého střeva spočívá v úpravě jídelníčku. Je mimo jiné zaměřený na doplňování tekutin, minerálů a doporučuje se konzumace bezezbytkové stravy.

Případně se ještě nasazuje farmakologická léčba a v některých případech se provádí chirurgická léčba, při níž je odstraněna část tlustého střeva (někdy i celé) a následně se provede stomie, tj. vyústění střeva.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.