Zánětlivé onemocnění se může týkat (mimo jiné) jakékoliv části trávicí soustavy včetně střev. Existuje i zánět tenkého střeva. Jaké jsou jeho příznaky a jak se provádí léčba?

Tenké střevo

Tenké střevo je částí trávicí trubice mezi žaludkem a tlustým střevem. Je dlouhé zhruba 5 – 6 metrů a jeho šířka je kolem 3 cm. Je tvořené třemi částmi:

  • dvanáctník: Navazuje na vratník žaludku. Jeho sliznice je bohatě řasena. Jeho stěna je tvořená hladkou svalovinou. V této části tenkého střeva dochází k chemickému rozkladu potravy a k absorpci živin.
  • lačník: Jde o nejdelší část tenkého střeva. Přechází v kyčelník. Probíhá zde trávení potravy, absorpce živin a některých iontů.
  • kyčelník: Sliznice je méně zřasená. Absorbuje se v něm především vitamín B12 a soli žlučových kyselin.

Zánět tenkého střeva a příznaky

Zánět střev může být různě závažný. V důsledku zánětu dochází k porušení složení bakteriální flóry ve střevě. Tento stav nazýváme dysbióza.

Zánět tenkého střeva může mít různé příčiny. Méně závažný je cestovatelský průjem či oslabení střev a následný průjem, popřípadě tyto potíže jsou způsobené konzumací zkažených potravin či infekcí. Vážnějšími záněty tenkého střeva je např. tyfus či zánět vyvolaný mikroorganismy (sem patří salmonella).

Zánět tenkého střeva se nejčastěji projevuje průjmem, někdy i zvracením, ale také bolestí v břiše, popřípadě schváceností.

Léčba zánětu tenkého střeva

Léčbě zánětu tenkého střeva předchází diagnóza na základě mikrobiologického vyšetření stolice.

Při průjmech se tělo dehydruje a ztrácí minerály, a proto je nutné soustředit se na doplnění tekutin a chybějících látek. Jinak se doporučuje klidový režim a podávání lehce stravitelných potravin. Postupně se přidávají další.

Pokud je zánět tenkého střeva vyvolán bakteriemi, je nutné nasadit léčbu antibiotiky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.