Zánět slepého střeva je komplikací, kterou může vyřešit banální operace. Ovšem je důležité zánět slepého střeva nepodceňovat a vyhledat lékaře včas. Pokud totiž praskne, může dojít i k úmrtí pacienta.

Slepé střevo

Slepé střevo představuje slepý výběžek a část tlustého střeva. Spojuje poslední oddíl tenkého střeva se vzestupným tračníkem.

Mluvíme-li však o zánětu slepého střeva, máme na mysli pouze jeho část – apendixu, tj. červovitý výběžek slepého střeva obsahující lymfatickou tkáň. Je pokrytý souvislou svalovinou.

Zánět slepého střeva a jeho příznaky

Zánět slepého střeva se týká jeho červovitého výběžku, což je výchlipka na konci slepého střeva.

Zánět slepého střeva může mít akutní podobu. Bolesti a další příznaky typické pro zánět slepého střeva vznikají náhle a rychle se rozvíjí. Chronický zánět se pojí s dlouhodobými bolestmi břicha proměnlivého charakteru.

Hlavními příznaky zánětu slepého střeva jsou bolest kolem pupku, pocity na zvracení, ztráta chuti k jídlu, zácpa, zvýšená tělesná teplota, popřípadě průjem či zvracení.

Příčiny zánětu slepého střeva nejsou jasné a může jím trpět každý člověk, i když svým způsobem mohou (ale nemusí) ke vzniku slepého střeva přispět nezdravé stravovací návyky. Proto je vhodnou prevencí strava bohatá na vlákninu.

Léčba zánětu slepého střeva

Léčbu zánětu slepého střeva lze zahájit na základě přesné diagnózy. Ta je vak ne vždy jednoduchá. Důležité je provést anamnézu, prohmatat a proklepat břicho, změřit puls a teplotu a provést vyšetření přes konečník. Provádí se také rozbor krve a ultrazvuk. U žen se doporučuje gynekologické vyšetření, aby byla vyloučena gynekologická příčina.

Léčba může být konzervativní či chirurgická. Konzervativní léčba spočívá v klidovém režimu, přísné dietě a ledování. Pokud to nepomůže, nebo se potíže vracejí, provede se operativní zákrok laparoskopicky či krátkým řezem.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.