Bolest ramenního kloubu patří mezi nejčastější problémy s klouby. Dokáže hodně potrápit. Častou příčinou bolesti je zánět ramenního kloubu.

Ramenní kloub

Ramenní kloub je nejpohyblivějším kloubem v lidském těle. Umožňuje všechny pohyby. Jde o volně kulovitý kloub tvořený hlavicí, jamkou a kloubním pouzdrem.

Ramenní kloub spojuje kostru s celou horní končetinou, především s pažní kostí, jež se skloubí s lopatkou a klíční kostí pomocí hlavice.

Zánět ramenního kloubu

Zánět ramenního kloubu neboli revmatoidní artritida ramenního kloubu představuje autoimunitní onemocnění. To znamená, že imunita bojuje proti našim kloubům.

Projevuje se především bolestí ramenního kloubu. Snižuje se také jeho pohyblivost a z dalších příznaků to jsou ztuhlost, pálení, zarudnutí, lesklá kůže v okolí kloubu, popřípadě únava a zánět mízních uzlin.

Trvalý zánět ramenního kloubu může způsobit jeho nevratnou deformaci a s ní i bolest a omezenou hybnost.

Pacient je léčen podáváním léků na snížení imunity, dále pak protizánětlivé látky a pomáhají i rehabilitace. Je možné podstoupit chirurgický zákrok.

Další příčiny bolesti ramenního kloubu

Bolest ramenního kloubu nemusí znamenat jen infekci. Příčiny bolesti jsou různé. Obecně je označujeme jako syndrom bolestivého ramene.

Syndrom bolestivého ramene se projevuje bolestí tohoto kloubu, případně i problémy s jeho hybností. Na vině mohou být vnitřní poruchy ramenního kloubu (na základě jeho přetížení), porucha tkání, ale také se může jednat o přenesenou bolest upozorňující na potíže s krční páteří, onemocnění plic atd.

Bližší příčinu bolesti ramenního kloubu lze provést na základě rentgenového vyšetření (zjištění degenerativních změn) a ultrazvuku (kontrola stavu měkkých tkáně). Odběr krve odhalí zánětlivé a infekční onemocnění.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.