Jakékoliv potíže s dýchacími cestami dokážou potrápit. To se týká i zánětu průdušnice, který je podobný zánětu průdušek, akorát místo do průdušek je rozšířený do průdušnice.

Příznaky zánětu průdušnice

Průdušnice představuje trubici, která spojuje hrtan s průduškami plic. Patří tak mezi důležité části dýchací soustavy. Infekce se zpravidla v těle objeví jako zánět horních cest dýchacích a poté se dále šíří do průdušnice a z průdušnice často ještě do průdušek.

Mezi hlavní příznaky zánětu průdušnice patří bolest v krku a dráždivý kašel. Kašel je zpočátku suchý a později dochází k vykašlávání hlenů. Kromě těchto příznaků se zpravidla objevují i teploty a únava.

Příčiny zánětu průdušnice

Zánět průdušnice může být akutní či chronický. Akutní zánět je způsoben viry či bakteriemi, přičemž rizikovými faktory jsou astma či srdeční vada.

Může se však rozvinout i chronický zánět průdušnice. Zde je rizikovým faktorem kouření či jakékoliv dlouhodobé dráždění dýchacích cest, např. práce v prašném prostředí, práce s chemikáliemi atd.

Léčba zánětu průdušnice

Zánět průdušnice je zpravidla virové onemocnění, které vyžaduje, aby byl pacient v klidu a teple. Důležitý je i dostatek tekutin. Kromě toho se podávají různé léky, jež usnadňují vykašlávání hlenů a takové, které rozpouštějí hlen. Těchto léků je celá řada a lze je získat bez lékařského předpisu. Má-li pacient teplotu, podávají se mu rovněž léky, které ji snižují a celkově tlumí bolesti, například Paralen. Jsou-li původcem zánětu průdušnice bakterie, je nutné podávat antibiotika.

Léčbu by pacienti se zánětem průdušnice neměli podceňovat, protože hrozí rozšíření infekce a tím i rozvoj zápalu plic. Mají-li lékaři na něj podezření, provádí rentgen hrudníku.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.