Některé záněty mohou postihnout pouze muže. Do této skupiny onemocnění patří i zánět předkožky. Jde o citlivou oblast, ale zánětlivá onemocnění si nevybírají…

Předkožkový vak

Předkožka představuje zdvojenou kožní řasu pyje. Díky ní se do ní vejde penis při erekci. Obaluje žalud, pokud je penis v klidu. Předkožka má funkci ochrannou, smyslovou a sexuální.

Odstranění předkožky se nazývá obřízka. Je k ní třeba přistoupit u některých zdravotních potíží a v některých zemích a kulturách je odstraňována z náboženského důvodu.

O zánětu předkožky

Zánět předkožky označujeme společně se zánětem žaludu jako balanopostitidu. Samotný zánět předkožky nazýváme postitida.

Zánět předkožky může způsobit infekce (kapavka, mykóza), ale jsou zde i neinfekční příčiny. Častěji trpí zánětem předkožky muži s cukrovkou.

Balanopostitida (tedy zánět žaludu i předkožky, často zánět postihuje obě části penisu) může mít akutní i chronickou podobu. Při akutní podobě jsou prvními příznaky zarudnutí postižené oblasti, svědění kolem předkožky a postupné šíření nepříjemných pocitů. Může v důsledku zánětlivých změn dojít ke vzniku vředů.

Častá je kvasinková balanopostitida.

Léčba zánětu předkožky

Léčba se odvíjí od příčiny zánětu. U mírných forem jde o léčbu místní, zaměřenou na přikládání obkladů, koupele, ošetření krémem či zásypy. Pokud je infekční zánět vážnější, je třeba nasadit antibiotika, v případě kvasinkového původu antimykotika. V některých případech je však nutné přistoupit k obřízce.

Zánět pokožky je pohlavně přenosný, takže je důležité, aby se léčili oba partneři. Jinak by si infekci neustále vzájemně předávali. Léčbu zánětu předkožky by měla doplňovat přísná intimní hygiena.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.