Mnohé ženy si alespoň jednou v životě prošly zánětem pochvy projevujícím se svěděním, pálením a případně i dalšími příznaky. Některé ženy dokonce trpí na opakované záněty.

O zánětu pochvy a jejích projevech

Zánět pochvy je nejčastěji způsobený kvasinkou Candida albicancs. Neznamená to, že u ženy bez zánětu by tato kvasinka nebyla. Ovšem v malém množství nevadí. Zánět způsobuje její přemnožení dané určitou nerovnováhou prostředí a snížením laktobacilů.

Příčiny zánětu pochvy

Příčiny zánětu pochvy mohou být různé a ne vždy je možné je přesně zjistit. Mezi rizikové faktory však patří:

  • antibiotika: Kromě zánětu, na který jsou cílené, ničí i laktobacily, které drží rovnováhu poševního prostředí. Na základě toho dojde k přemnožení kvasinek.
  • užívání některých jiných léků: Na poševní prostředí a přemnožení kvasinek mají vliv i další léky, především kortikosteroidy či léky proti některým chorobám, které poškozují imunitní systém. „Rizikové“ jsou léky s obsahem estrogenu (ženský pohlavní hormon).
  • teplé a vlhké prostředí: Záněty pochvy se u žen a dívek objevují především v létě, kdy mají na sobě mokré plavky. Vznik zánětu podporuje i propocené oblečení, dlouhé koupání ve vaně, těsné prádlo atd.
  • další rizikové faktory: Za vznikem zánětu pochvy může stát i nadměrná konzumace sladkého či stres trvající delší dobu.

Léčba zánětu pochvy

Zánět pochvy se řeší užíváním vhodných antimykotik, zpravidla jde o vaginální čípky a mast na vnější použití. Je třeba mít na paměti, že jde o pohlavně přenosnou chorobu, a tak je nutné léčit i partnera, aby nedošlo k opakovanému „předávání“ nemoci.

Prevencí zánětu pochvy je větší zaměření na intimní hygienu, spodní prádlo z přírodních materiálů, nenechávat na sobě dlouho vlhké plavky atd.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.