Zánět pobřišnice je velmi závažný zánět. V článku uvedeme základní příznaky a projevy. V krátkosti také uvedeme základní informace o léčbě.

Zánět pobřišnice (Peritonitis)

Pobřišnici si můžeme představit jako tenkou blanku, která tvoří výplň břišní dutiny. Normálně se v tom prostoru nemají nacházet žádné bakterie. Pokud tam však bakterie vniknou, tak právě vzniká zánět pobřišnice. Důvod vniknutí bakterií je často: protržení střeva při slepáku, vředová choroba. Zánět pobřišnice je velmi vážný zdravotní problém.

Zánět pobřišnice: příznaky, projevy

Zánět pobřišnice většinou poznáte podle těchto hlavních příznaků a projevů:

  • silná bolest břicha – neustává a zhoršuje se pokud se trošku předkloníme
  • vzedmutí břicha
  • ztráta chuti na jídlo – někdy se přidává i pocit na zvracení
  • horečka – často nad 38 stupňů Celsia
  • zrychlená srdeční činnost

Léčba

Zánět pobřišnice je velmi závažné onemocnění je třeba ihned vyhledat lékaře. Pacienti jsou často umisťování na JIP. V případě podceňění a neřešení může skončit smrtí. Často je nutná chirurgická léčba. Podávají se také antibiotika přímo na žíly.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,
  1. Píšete o bolestech břicha při zánětu pobřišnice. Ve kterých místech je toto myšleno? Před rokem mi lékař zjistil zánět žaludku, a žaludeční afty. Dostala jsem léky a při kontrolní gastru již má být vše v pořádku. Prodělala jsem několikrát sono žlučníku a dalších vnitřních orgánů, s negativním výsledkem. Nicméně mně průběžně obtěžuje občasná prudká řezavá bolest asi 7 cm od středu hrudní kosti, více vpravo, ale i vlevo.Rovněž často trpím na nadýmání. Bolest se zhorší při rychlejší chůzi. Obvodní lékařka již nemá pro mně řešení. Jednou jsem od ní zaslechla, jestli nemám zánět pobřišnice. Já bohužel ani nevím, co to je, natož jestli se mně to týká…