Měli jste zánět mandlí? Pokud si nejste úplně jisti, připomeňme si, že synonymem pro toto onemocnění je „angína“. V tom případě jistě už víte, jestli jste tímto běžným onemocněním prošli. S největší pravděpodobností ano.

O zánětu mandlí a jeho projevech

Zánět mandlí (odborně tonzilitida) známe především pod pojmenováním „angína“. Zánět se tedy týká krčních mandlí

Onemocnění se projevuje mnohými symptomy. Patří mezi ně hlavně bolest v krku, škrábání v něm, zarudnutí jazyka i patra a nateklé mandle. Projevuje se také zvětšenými krčními uzlinami, čepy na mandlích, bílým povlakem na jazyku, ucpaným nosem, zimnicí, únavou, zvýšenou teplotou atd.

Zánět mandlí se šíří kapénkovou infekcí a jeho inkubační doba je jeden až tři dny.

Angínou může onemocnět kdokoliv. Onemocnění však nejčastěji napadá děti či lidi s oslabenou imunitou.

Příčiny zánětu mandlí

Zánět mandlí je nejčastěji bakteriálního původu. Stojí za ním Streptococcus pyogenes. Vzácněji jsou původcem viry, např. Herpes simplex virus. Objevují se rovněž angíny mykotické.

Aby bylo možné zánět mandlí přesně diagnostikovat a v případě podezření odlišit od jiných nemocí s podobnými příznaky (například infekční mononukleózu) je třeba provést specifická vyšetření – vyšetření krevního obrazu, serologii, biochemická vyšetření atd.

Léčba zánětu mandlí

Léčba angíny v současné době není obtížná, ale i tak není na místě ji podceňovat a je nutné navštívit lékaře, který pacientovi předepíše s velkou pravděpodobností antibiotika (je-li zánět mandlí způsobený bakteriemi). Antibiotika je nutné dobrat, i když již příznaky poleví. V opačném případě by se nemoc mohla vrátit.

Kromě antibiotik pacienti užívají léky proti horečce a léky proti bolestem. Léčbu je vhodné podpořit kloktadly a přikládáním na krk mokrého obkladu překrytým igelitem a suchým ručníkem. Nechává se působit cca půl hodiny.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.