Bolí vás občas loket, stupňují se bolesti, nebo máte omezenou jeho hybnost? Možnou příčinou je zánět loketního kloubu.
Loketní kloub
Loket je kloub spojující tři kosti – pažní, vřetenní a loketní. Loketní kloub je krytý svaly a šlachy, které umožňují z pohybů pouze natažení a ohnutí.
Zánět loketního kloubu
Zánět loketního kloubu se často týká váčků zvaných burzy. Nachází se v nich kloubní tekutina. Tento název se nazývá burzitida a je způsobený opíráním o loket při různých činnostech (v dnešní době často při psaní na počítači), ale také při zatížení při sportu, především při golfu, basketu či tenisu. S označením bolestí jako „tenisový loket“ se setkal téměř každý.
Záněty loketního kloubu dělíme na infekční a neinfekční. U neinfekční dochází k reakci způsobenou vlastním imunitním systémem. Mezi ty hlavní patří revmatoidní artritida. Projevuje ses především ranní ztuhlostí kloub. Patří se i revmatická a dnavá artritida.
Zánět loketního kloubu může být však způsoben i infekcí. Bakteriální záněty jsou vyvolané hlavně streptokoky, ale i borelií (lymská borelióza). Existují i virové infekce.
Bolest lokte může mít i další příčiny. Zřejmou příčinou je úraz, ale také přetížení svalů projevující se bolestí na vnitřní i zevní straně lokte. Může také dojít k luxaci loketního kloubu, tedy k jeho vymknutí. Je třeba ho vrátit zpět do kloubní jamky.
Jak na léčbu bolesti lokte
Léčba bolesti lokte se odvíjí od příčiny. Nejčastěji se podávají různé léky tlumící bolest, na zničení infekce či potlačení imunitní činnosti. Vhodné jsou rehabilitace a dodržování určitého režimu. Někdy se také přistupuje k chirurgické léčbě spočívající v napravení železnou či titanovou destičkou, ale menší potíže lze upravit artroskopickou technikou.