Občasná bolest kolen může být způsobená jejich namáháním, ale co když se objevuje častěji, a to i bez námahy. Nemáte zánět kolenního kloubu?

Kolení kloub

Kolenní kloub je nejsložitějším kloubem v lidském těle spojující stehenní kost, holenní kost a češku. Díky kolenu jsme schopni chůze.

Kolenní kloub se skládá z kloubní plochy stehenní kosti (horní část), kloubní ploch holenní kosti (spodní část). Kloubní jamka má ještě menisky, což jsou dvě postranní poloměsíčité chrupavčité útvary.

Koleno musí odolávat velké zátěži, a proto je i častým místem úrazu. Jeho léčba bývá často složitá.

Zánět kolenního kloubu

Zánět kolenního kloubu může být infekční i neinfekční. U neinfekčních zánětů je na vině autoimunitní onemocnění, kdy imunita napadá vlastní tkáně. Proč se tak děje, není přesně objasněné. Rizikovými faktory jsou prodělaná infekce i genetické předpoklady.

Mezi nejznámější neinfekční zánětu kolenního kloubu patří revmatoidní artritida či revmatická artritida.

K zánětlivému postižení kolenního kloubu vede i dna vznikající na základě zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi. Je v podobě krystalků, které se ukládají v kloubech. Další nezánětlivými onemocněními jsou psoritická artritida či erozivní artritida. Infekční záněty kolenního kloubu mohou způsobovat bakteriální i virové infekce.

Projevy a léčba zánětu kolenního kloubu

Zánět kolenního kloub se projevuje jeho bolestí, otokem a u některých onemocnění se objevuje i zarudnutí kůže a zvýšená teplota, případě ztuhlost kolene.

Léčba zánětu kolenního kloubu se odvíjí od příčiny. Zpravidla je nutné nastavit určitá režimová opatření a podávají se léky proti bolesti. U dny se nasazuje léky a v některých případech pomáhá rehabilitace, případně chirurgická léčba.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.