Zánět nebo chcete-li syndrom karpálního tunelu je velmi nepříjemné onemocnění zápěstí. Dokáže být opravu bolestivé a někdy je třeba při jeho léčbě přistoupit i k operaci. Bolesti zápěstí (typický příznak pro zánět) tedy není radno podceňovat. V tomto článku se na zánět karpálního tunelu podíváme podrobněji. Popíšeme si jeho vznik, projevy, způsoby léčby i prevenci.

Jako nemoc současné doby

Hned na začátek je vhodné zmínit, že onemocnění karpálního tunelu není v současné době nic výjimečného. Mezi doktory se například používá i označení nemoc počítačové generace. Důležité je vědět, že nemoc může postihnout vlastně kohokoliv z nás a vlastně kdykoliv. Vzniká tak, že dojde k utlačení mediálního nervu (Nervus medianus). Tento nerv prochází spolu se šlachami úzkou štěrbinou (tunelem) v oblasti zápěstí.

Co je příčinou?

Hlavní příčinou nemocné karpály bývá nadměrná zátěž zápěstí. Může vzniknout také jako následek úrazu či kvůli otoku některé ze šlach. To, že není s karpálním tunelem a šlachami něco v pořádku, se poměrně rychle projeví. Typickým příznakem je intenzivní a téměř stálé brnění rukou. Objevit se také může nepříjemné pálení. Dochází také k postupnému ochabování ruky a objevuje se bolest. Zajímavé je, že se projevy nejčastěji dostavují v klidovém režimu – často i ve spánku.

Jak probíhá léčba?

Pokud jsou nemocné karpální tunely na rukou odhaleny včas, je možné je vyléčit obstřiky, přikládáním obkladů (pomáhají především ty studené), mastí a dokonce i speciálním cvičením. Dobré výsledky jsou dosahovány také pomocí akupunktury. Rychlost léčby závisí také hodně na tom, jak moc pečlivý je sám pacient. Pokud bude léčbu zanedbávat, stav se bude rychle zhoršovat. V těch nejtěžších případech je nutné přistoupit k operaci. Pokud je léčba zanedbána, nemusí se stav už nikdy vrátit do normálu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.