Bolesti v krku a další příznaky nemoci, která nás obvykle upoutá po nějakou dobu na lůžku, se projevuje různými záněty. Jedním z nich je i zánět hltanu.

Hltan

Hltan je součástí trávicí a dýchací soustavy. Nachází se v zadní části hrdla a je velký zhruba 15 cm. Potrava je hltanem posouvána dál do jícnu a žaludku. Je tvořen třemi částmi – nosohltanem, ústní částí hltanu a hrtanovou částí.

Hltan je zavěšen na lebeční spodině. Nosní a ústní část hltanu je oddělena měkkým patrem.

Zánět hltanu a jeho příznaky

Zánět hltanu (faryngitida) je akutním zánětem, ale může přejít i do chronické fáze. Hlavní příznaky akutního zánětu hltanou jsou bolest v krku a při polykání, zduření krčních uzlin, malátnost, bolest svalů a kloubů a zvýšená tělesná teplota.

Chronické záněty hltanu jsou provázené dlouhodobými záněty horních a dolních dýchacích cest. Rizikovými faktory pro rozvoj chronického zánětu hltanu jsou opakované infekce dýchacích cest, kouření, častá konzumace kořeněných jídel, tvrdý alkohol v nadměrném množství, dlouhodobé pobyty v prostředí s velkou či naopak malou vlhkostí atd.

Léčba hltanu

Akutní zánět hltanu se léčí klidovým režimem, podávání léků tlumících bolest a horečku a důležitý je také větší přísun tekutin a vitaminu C. Potíže s bolestí v krku a polykáním lze zmírnit různými kloktadly a pastilkami.

Pokud je však původcem zánětu bakterie (nejčastěji jde o streptokoka), je nutné nasadit antibiotika.

Složitější je léčba u chronického zánětu hltanu. Pacient užívá mukolytika (léky na rozpuštění hlenu a usnadnění vykašlávání). Vhodné je také pít a inhalovat Vincentku, zvlhčovat vzduch a v léčbě pomáhají rovněž lázeňské a přímořské pobyty.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.