Zánět může postihnout různé části (nejen) trávicí soustavy, nevyjímaje ani dvanácterník. Jak se zánět dvanáctníku projevuje a léčí?

Dvanácterník

Dvanácterník je prvním úsekem tenkého střeva navazujícím na žaludek. Je podkovitě stočený. Do dvanácterníků ústí vedle žaludku vývod žlučníku a vývod slivky břišní. Dvanácterník má délku kolem 25 cm a jeho průměr je cca 4 cm.

Zánět dvanáctníku a jeho příznaky

Zánět dvanáctníku označujeme odborně jako duodenitidu. Setkáte se však i s dalšími názvy, které jsou známější, například vředy, vředová choroba žaludku a dvanáctníku, vředová choroba gastroduodenální atd.

Zánět dvanáctníku může být způsobená různě, nejčastěji však bakterií Helicobacter pylori či poruchou rovnováhy (stres, nepravidelné jídlo, kouření, nadměrné pití alkoholu a černé kávy).

Zánět dvanáctníku se projevuje bolestí v břišní oblasti. Pacient má pocity na zvracení, nadýmá se a trpí průjmy. Potíže jsou typické především po jídle. Dotyčný trpí nechutenství a může mít také krev ve stolici.

Při zánětu dvanáctníku je narušené sliznice, ale také mohou být narušené hlubší vrstvy stěny trávicí trubice. Kvůli tomu je tkáň vystavená žaludečním šťávám, které jsou v této situaci agresivní. Záněty dvanáctníku mohou být akutní či chronické.

Léčba zánětu dvanáctníku

Léčba spočívá především v režimovém opatření. Pacient musí držet dietu a celkově dodržovat životosprávu. Důležitý je klid a dostatečný spánek. Nemocný by neměl vůbec kouřit ani pít (zejména) tvrdý alkohol.

V případě akutních problémů se doporučuje klid na lůžku a lze také nasadit ulcerogenní léky a další medikamenty. Pacientům na doléčení pomáhá i lázeňský pobyt. V některých případech je nutné chirurgické řešení.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Komentáře uzavřeny.