Dokážete lokalizovat achilovku. Už její celý název Achillova pata vám napoví. A co když se vám kvůli ní špatně chodí? Na vině může být zánět achilovky.

Achillovka

Achillova pata neboli Achilova šlacha je důležitou šlachou na noze, která spojuje lýtkový sval s chodidlovým svalem a patní kostí. Táhne se od poloviny lýtka a vede až na patu. Achilovka je nejpevnější šlachou v těle člověka. Využívá se pro pohyb v kotníku při běhu či chůzi.

Zánět achilovky

Zánět achilovky je zpravidla způsobený jejím přetížením, zpravidla při nadměrném běhání, především na nerovném povrchu a se špatnou obuví.

Příznakem zánětu achilovky je zejména bolest při stoji na špičce. Dalšími příznaky je otok a zduření šlachy. Následkem zánětu může snadněji dojít k jejímu přetržení. K němu může dojít i po podávání kortikoidů přímo do Achillovy šlachy. Proto se tato léčba nedoporučuje.

Diagnostika zánětu achilovky se provádí na základě anamnestických údajů a klinického nálezu, dále pak rentgenem a ultrazvukem.

Při léčbě zánětu achilovky je nutné prvotně se zaměřit na omezení zátěže. To se někdy provádí ortézou či sádrou. Aplikují se také protizánětlivé masti. Je-li stav vážnější, přistupuje s k jiným možnostem léčby – chirurgickému zákroku či k fyzikální terapii.

Další příčiny bolesti achilovky

Bolesti achilovky, ať už z jakékoliv příčiny, nazýváme achylodynie. Příčinou bolesti může být periostitida kosti patní. Je to onemocnění obalu kosti, tzv. okostice. Na jejím základu vznikají ostruhy patní kosti projevující se velkou bolestí.

Může také dojít k přetržení Achillovy paty následkem úrazu v rámci seskoku, ale i při sportech vyžadují rychlé změny směru pohybu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.