Moč by měla mít v ideálním případě světlou – oranžovou barvu. Může být ale i mnohem světlejší, či naopak tmavší. Důležité je vědět, že především tmavé zbarvení moči může poukazovat na nemoc. Je tedy dobré moč pravidelně sledovat, jedině tak je možné včas odhalit problém. V tomto článku se dozvíte, co vše může tmavé zbarvení moči signalizovat.

Když není potřeba chodit k lékaři

Hned na začátku je nutné zdůraznit, že tmavá moč může mít celou řadu různých příčin. V mnoha případech se může jednat o banalitu, takže si pamatujte, že pokud máte tmavší moč, nemusíte ihned „letět“ k lékaři. Nejdříve je třeba si vše prověřit. Tmavou moč můžete mít například hned ráno. Pokud bude při každém další močení světlejší, nic se neděje. Tmavší barva může být vyvolána také potravinami (například po konzumaci červené řepy). Na vině mohou být také léky, ani v tomto případě není nutné se bát. Typická je tmavá moč i při nedostatečném pitném režimu. Pokud je to váš případ, zvyšte příjem tekutin a brzy se vše srovná do normálu. Pokud si nejste příčinou jistí a obáváte, že se jedná o nemoc, můžete si doma provést základní vyšetření moči. Pořídit si totiž můžete speciální papírky na vyšetření moči, které se dají sehnat v každé dobré lékárně.

Kdy je třeba okamžitě jednat!

Dobrá zpráva pro nás všechny je, že pokud je krev tmavá z důvodu nemoci, je to poměrně snadno poznat. Krev je totiž tmavá po celý den. Dalším příznakem může být její silnější zápach a bolest v podbřišku. V krvi je také někdy možné rozeznat krev. V tomto případě je nutné okamžitě jít k lékaři a nechat se vyšetřit.

Na co vše může poukazovat?

Tmavé zbarvení moči může poukazovat na celou řadu více či méně závažných onemocnění. Je typickým příznakem pro zánět močových cest. Může to být ale i mnohem horší. U mužů může poukazovat na rakovinu prostaty. Dále také na rakovinu ledvin. Je také typická pro zánět močového ústrojí. Tmavě zbarvení moči tedy rozhodně není dobré podceňovat.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.