Křeč – nečekaný a velice bolestivý stav, který vás dokáže ohromit v jakékoli situaci. Čas od času tahle nepříjemná zkušenost potká snad každého a nezáleží na tom, v jakém místě se ostrá bolest rozhodne objevit. I křeče ve stehnech – podobně jako křeče kdekoli jinde – vzniká z vícera příčin. Právě v dolních končetinách jsou křeče nejčastější, neboť se jedná o nejvíce zatěžované svaly – chůze, sedavé zaměstnání, ale i nevhodná obuv či kterákoli fyzická aktivita mohou být důvodem ohromující bolesti, která si nevybírá a postihuje jak ženy, tak i muže bez ohledu na věk.

Bolest, která dokáže překazit klidný spánek

Stejně, jako se křeče na dolních končetinách neptají, na koho mohou zaútočit, neptají se ani na den či hodinu, kdy udeří. Útrpná bolest v podobě stahujícího se svalu vás zaskočí kdykoli během dne, ale i v noci, kdy vás probudí z doposud klidného a ničím nerušeného spánku. Právě v noci je ohromující křeč nejvíce překvapující, neboť jí nikdy nečekáte.

Jedna z možných příčin – nedostatek hořčíku

Jak již bylo řečeno – příčin vedoucích ke vniku křeče ve stehnech může být celá řada, jednou z nich je i nedostatek hořčíku. Ovšem pozor – jeho nedostatek nemusí být nutně v celém těle, neboť se může objevovat pouze ve svalech či orgánech, zatímco v krvi může být jeho hodnota zcela v normálu. Důvodů, proč vašemu tělu chybí hořčík, rovněž může být více – ať už silné a nadměrné pocení, alkohol, těhotenství, stres, ale klidně i onemocnění štítné žlázy, cukrovka či nedostatečný přísun tekutin.

Vážné onemocnění, aneb kdy je třeba zpozornět?

Ano, za křečí ve stehnech může stát obyčejné pocení či těhotenství, ale mohou se za ní skrývat o vážnější onemocnění – jako například trombóza – což je hluboký zánět žil. Mezi její projevy patří mimo jiné právě křeče ve stehnech, které vám znemožňují došlap na končetinu, což je samo o sobě nejen bolestivé, ale i komplikující pro běžné činnosti.

Další články z rubriky

Komentáře uzavřeny.