Za poměrně hezkým názvem se skrývá hodně nebezpečné onemocnění, které může napadnout kdykoliv z vás. Růže je onemocnění, které může mít velmi vážné následky a pokud by nebylo léčeno, může dokonce způsobit i smrt. V tomto článku najdete všechny důležité informace o této zákeřné nemoci.

Co je nemoc růže a jak vzniká?

Pod názvem nemoc růže (lék. Erysipel) se skrývá dost nebezpečné virové onemocnění kůže. Tuto nemoc vyvolávají bakterie, nejčastějším původcem je bakterie Streptococcus pyogenes, mohou ji ale způsobit i další. Růže může vzniknout z mnoha příčin. Často je následkem povrchového poranění kůže – stačí i malá oděrka a nemoc růže se může velmi rychle rozvinout. Mezi další příčiny patří problémy s cévním zásobením nohou. Růže může však vzniknout i po malém štípnutí hmyzem. Pro její vznik jsou rizikové také bércové vředy. Často se nemoc vyskytuje i v případech, kdy je oslabena činnost lymfatického systému. Může být třeba i doprovodným projevem cukrovky.

Je třeba ihned zahájit léčbu

Růže je nebezpečná v tom, že se může rychle rozvinout. Mezi její hlavní projevy patří viditelně narůžovělá pokožka. Kůže je také viditelně napnutá. Nejdříve se může jednat jen o malý flíček, ale během několika hodin může dojít k rychlému rozvinutí choroby a zasažena může být třeba kůže na celé noze. Proto je nutné rychle jednat a nemoc podchytit včas. Pokožka je také hodně teplá. Nemocný může trpět i vysokými horečkami a nevolností.

Jak se léčí?

Při léčbě musí pacient užívat antibiotika a to až do chvíle, kdy dojde k plnému vyléčení. Pokud by nemoc nebyla doléčena hrozí, že se brzy zase vrátí. Pacient by měl být během léčby v klidu. Pokud je to nutné, je hospitalizován na infekčním oddělením. Samotné změny na kůži se léčí pomocí mastí a pomáhají i studené obklady. Pozor – pokud by růže nebyla léčena, mohlo by dojít i k otravě krve a tak k úmrtí. Rozhodně ji tedy nepodceňujte!

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.