Zdravé stravování je základem spokojeného života. Pokud není jídelníček nastaven správně, podepisuje se to negativně na funkčnosti zažívací ústrojí, na síle imunitního systému, může to negativně působit i na stav kloubů – zkrátka a jasně – nezdravé stravování má negativní vliv na celkovou tělesnou i psychickou kondici. Jestliže se v životě chcete cítit lépe, začněte se zdravým stravováním. V tomto článku najdete jeho hlavní zásady.

Správné načasování je základ

Na jídlo si v první řadě musíte udělat čas. Je třeba jíst pravidelně. Ideálně by mělo být jídlo rozloženo do 5 dávek – snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře. Čas, kdy budete jíst, není rozhodující. Je třeba se držet jen těchto dvou zásad:

  1. Snídani si dejte maximálně půl hodiny poté, co vstanete. Je to nutné, protože tělo potřebuje rychle získat energii.
  2. Večeři naplánujte tak, abyste jedli maximálně hodinu před spaním. Pokud byste se najedli a šli si hned lehnout, vaše tělo bude muset ještě trávit v posteli, čímž si moc neodpočine.

Jaké potraviny jíst?

Váš jídelníček by se měl skládat ze zdravých potravin. Měli byste se vyvarovat tučným, sladkým i příliš slaným jídlům. Není ale nutné trpět. I odborníci na výživu uznávají, že je možné jíst de facto cokoliv, ovšem „s mírou“. Rozhodně není dobré se přejídat či naopak hladovět. Dobrá zpráva i pro vás je, že zdravá kuchyně chutná skvěle. Doporučujeme vyzkoušet tyto výborné recepty z bulguru, budou chutnat celé rodině. Skvělý je také pečený losos v troubě, k němu se perfektně hodí grilovaná zelenina. Místo klasických dezertů můžete vyzkoušet například RAW zákusky apod.

Sledujte složení

Aby byl váš jídelníček vyvážený, musíte sledovat složení potravin. Měli byste určitě vědět, co jsou laktobacily a kupovat jen ty mléčné výrobky, které je obsahují apod.

Další články z rubriky

Komentáře uzavřeny.