I vy byste měli vědět, že nateklé uzliny mohou být příznakem vážné choroby jako je rakovina. Právě proto jsme pro vás připravili tento článek. Dozvíte se v něm, proč vlastně uzliny natékají, jak poznáte, že jsou nateklé tak, že je nutné jít k lékaři a samozřejmě se zaměříme na to, co vše mohou signalizovat.

Proč uzliny natékají

Uzliny na krku jsou součástí lymfatického systému. Ten plní v lidském organismu velmi důležitou funkci. Jeho úkolem je zachytávat mízu a vracet ji zpět do krevního systému. Druhou významnou funkcí lymfatického systému je – tvořit bílé krvinky (lymfocyty), které jsou nezbytné pro ochranu organismu. Bílé krviny totiž bojují s viry, bakteriemi a jinými pro tělo nebezpečnými látkami. Pokud tedy v těle není něco v nepořádku, začíná lymfatický systém tvořit více krvinek, tím se zvyšuje činnost lymfatické uzliny a z toho důvodu také natékají.

Jak poznáte, že není něco v pořádku

Lymfatické uzliny se nachází na krku, těšně pod čelistním kloubem. Za normálního stavu mají velikost asi 0,5 cm a jsou téměř nehmatatelné. To, že máte zvětšené uzliny na krku proto poznáte snadno. Na krku si je přímo nahmatáte. Kdy jít k lékaři? Určitě v každém případě, když se stav nelepší. Lékař by vás také měl vidět, pokud vás uzliny bolí.

Co vše zvětšené uzliny signalizuji?

Asi v největším procentu případů se jedná o příznaky angíny. Nateklé uzliny se objevují také u nachlazení. V tomto případě se většinou nejedná o nijak závažný stav, protože otoky vymizí s nemocí. Na pozoru je nutné se mít v případě, kdy se zvětšení objevuje „jen tak“ – bez jiných dalších projevů. V tomto případě může zvětšení uzlin ukazovat na jiný zánět v těle a hlavně také na rakovinu. Pokud vám tedy uzliny natékají, na nic nečekejte a obraťte se na vašeho lékaře, můžete si tím zachránit život!

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.