Oteklé uzliny na krku jsou v každém případě příznakem, že v lidském těle není něco v pořádku. V tomto článku se proto právě na tento zdravotní problém zaměříme. Dozvíte se, proč vlastně uzliny natékají, co vše to může znamenat a jak se v případě, že se nateklé uzliny u vás objeví, chovat. Pokud vám není vaše zdraví lhostejné, určitě byste měli číst dále.

Nateklé uzliny jsou vždy varováním!

Uzliny jsou součástí složité lymfatické soustavy, která v lidském těle zastává hned několik důležitých funkcí. Mezi nejdůležitější patří shromažďování mízy a její následné navracení do krevního systému. Druhým úkolem lymfatického systému a především potom uzlin je tvorba bílých krvinek. Bílé krvinky potom v těle fungují jako obrana. Pokud se v těle něco děje (je napadeno infekcí, bakteriemi, zánětem apod.), začnou uzliny produkovat nadměrné množství krvinek a právě při tom dochází k jejich zvětšení. Je tedy třeba mít se na pozoru.

Kdy je třeba jednat?

Za normálního stavu nejsou uzliny na krku ani v jiných částech těla hmatatelné, což je dobrá zpráva, protože díky tomu poznáte zvětšené uzliny na krku velmi snadno. Nacházejí se hned pod kloubem dolní čelisti a pokud jsou větší, lehce si je zde nahmatáte. Pokud zjistíte, že jsou uzliny skutečně zvětšené, určitě je nutné zajít k lékaři nechat se vyšetřit.

Na co vše mohou poukazovat?

Zvětšené uzliny v krku mohou být projevem běžných, ale současně i velmi vážných chorob. Jsou například typickým projevem u angíny, v tomto případě jsou také dost bolestivé i na omak. Nateklé uzliny jsou také typické u mononukleózy. Dejte si pozor, protože v počáteční fázi je tato nemoc hodně podobná angíně. Mezi její další projevy patří nadměrná únava. I v tomto případě nateklé uzliny bolí. Paradoxem je, že pokud jsou uzliny zvětšené, ale nebolí, může se jednat o mnohem závažnější nemoc. Může to totiž být i projev rakoviny. Proto ještě jednou opakujeme, pokud máte nateklé uzliny, určitě jděte co nejdříve k lékaři!

Další články z rubriky

Komentáře uzavřeny.