Krev v moči je příznak, který byste v žádném případě neměli podceňovat. Jaké příčiny může mít u mužů? Je jich více.

Krev v moči a jeho možné příčiny

Krev v moči odborně nazýváme hematurie. Jde o příznak, který může mít celou řadu příčin. Mezi ně patří různé úrazy ledvin, ale také záněty močové trubice, močového měchýře, močovodů či prostaty. Příčinou mohou být i nádory.

Při podezření na krev v moči je nutné vyhledat lékaře, který provede rozbory moči a krevní testy, které odhalí či vyvrátí možná onemocnění. Dalšími diagnostickými metodami jsou ultrazvukové vyšetření vylučovací soustavy, rentgenové snímky či CT.

Krev v moči může být makroskopická či mikroskopická. Makroskopická hematurie je rozpoznatelná pouhým zrakem, mikroskopickou je možné odhalit pouze laboratorním vyšetřením.

Krev v moči a zánět močového měchýře

Krev v moči u mužů i u žen může ukazovat na zánět močového měchýře. Pro zánět močového měchýře jsou typické i další příznaky. Mezi ty hlavní patří pálení při močení, časté nucení na močení, únava, horečka, bolest beder či bolest v podbřišku.

Různé mohou být i příčiny vzniku zánětu močového měchýře, např. cukrovka, zadržování moči, přenos bakterií z konečníku, nechráněný pohlavní styk, nastydnutí atd.

O zánětu močového měchýře se častěji mluví v souvislosti se ženami. V dospělosti jsou k nim náchylnější. Ve vyšším věku však přibývá mužů s těmito obtížemi, často v souvislosti se zvětšováním prostaty.

Důležitá je včasná léčba, většinou se neobejde bez antibiotik. Nutné je i dodržování pitného režimu a pobyt v teple minimalizující riziko prochladnutí.

Prevence na prvním místě

Zánět močového měchýře je nepříjemný, a proto se mu snažte předcházet dostatečnou hygienou, nošením pohodlného prádla (nejlépe bavlněného) a nestřídáním sexuálních partnerů. K prevenci přispějete také, když koupání ve vaně nahradíte sprchováním.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.