Vaření je krásná činnost, kterou můžete dělat radost vaší rodině každý den. Existuje celá řada postupů, jak je možné jídlo upravit a poté naservírovat. Současně je také jen a jen na vás, jaké ingredience budete používat. V současné době se hodně hovoří o zdravém životním stylu, do kterého bezpochyby patří i zdravý jídelníček. Chcete se naučit vařit zdravě, ale nevíte, jak na to? Dnes se na vás usmálo štěstí, v tomto článku vám totiž představíme hlavní zásady zdravého vaření a dáme tip i na několik receptů.

Nejdříve je potřeba nakoupit

Základem zdravého vaření a receptů samozřejmě musí být zdravé a především tedy kvalitní potraviny. Určitě je třeba změna: Pokud chcete vařit zdravě, budete si muset zvyknout na větší přísun zeleniny a ovoce a naopak omezit jídla tučná. Z jídelníčku je určitě vhodné vyřadit především tučné maso a další nevhodné potraviny jako je bílé pečivo či například rozvařené těstoviny apod.

Postupy vaření – nebojte se toho!

Jestliže mají být vaše recepty opravdu zdravé, je třeba se zaměřit i na způsob přípravy jídla. Naprosto nevhodné je smažení, naopak vhodným postupem je dušení. Zde najdete recept například na výbornou dušenou mrkev, kterou můžete jíst jen tak či ji servírovat jako přílohu. Zdravé recepty jsou také ty zapékané (samozřejmě ale bez tuku). Skvělá je zapečená brokolice se sýrem, kterou je možné připravovat hned na několik způsobů. Při tomto receptu používejte výhradně kvalitní sýr, jinak nebude chuť dokonalá. Naučte se dělat také saláty z čerstvé zeleniny, ale pozor na dresingy. Pokud si bez nich nedokážete salát představit, dejte místo majonézy nízkotučný jogurt.

Nebojte se experimentů

Pokud chcete vařit skvělé zdravé recepty, měli byste se určitě naučit experimentovat. Do zdravé kuchyně totiž patří bylinky a koření, se kterými si můžete pohrát. Nebojte se vyzkoušet exotické typy koření jako je například kurkuma, anýz, badyán apod. Co se týče koření, nepoužívejte směsi, ty většinou obsahují hodně soli, což není zdravé. Do jídla také přidávejte čerstvé bylinky.

Další články z rubriky

Komentáře uzavřeny.