Deprese je velice závažné onemocnění. Mnoho lidí se slovem deprese jen koketuje a označuje tím stav, kdy se necítí zrovna v optimální pohodě. Deprese to ale není jen špatná nálada. Co je tedy deprese, jak se projevuje, jak probíhá její léčba a jaké může mít následky?

Co je deprese

Deprese je nemoc, to je nutné si uvědomit. Lékaři ji definují jako psychické onemocnění, které může dokonce být až život ohrožující. Projevů má deprese poměrně mnoho. Základním projevem deprese je trvale poklesá nálada, nebo také střídání pokleslé a nadměrně euforické nálady. Mezi další příznaky deprese patří velká psychická ale i fyzická únava, dále také podrážděnost a objevuje se také agresivita. Člověk, který trpí depresí, je nadměrně smutný a jakoby bez nálady. Není společenský a styku s ostatními se záměrně vyhýbá. Depresivní člověk má také sklony k sebevraždě, a proto je nutné, aby byl pod dohledem lékaře. Pokud není deprese léčena, končí v mnoha případech právě pokusem o sebevraždu.

Jak se deprese léčí?

Při léčbě je extrémně důležitá pomoc specializovaného lékaře. Pomoc může poskytnout psychoterapeut a také psycholog. Projevy deprese se často mírní léky. Lékař předepisuje antidepresiva. Ta mohou být různě silná. Člověk, který depresí trpí, by měl také docházet na psychoterapii. Jen ve velmi vážných případech je doporučována ústavní léčba.

Jak depresi zvládat?

I když lékařská věda hodně pokročila, stále ještě nebyl nalezen univerzální způsob, jak depresi léčit. Deprese a jak ji zvládat je totiž vždy poměrně individuální. Při léčbě je například velice důležitá podpora nejbližšího okolí – tedy rodiny. Důležité také je, aby se pacient řídil radami lékaře a pravidelně bral léky. Musí také změnit svůj postoj k životu a vidět ho optimisticky. Ten, kdo trpí depresí, se musí chtít léčit, jinak je léčba marná.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.