Lidská moč může být různě barevná. Typická je světle žlutá barva, je-li tedy odstín tmavší, je třeba mít se na pozoru, protože to může být projevem celé řady nemocí. V tomto článku se dovíte, co vše může tmavá moč znamenat a jak poznáte, že je opravdu nutné jít k lékaři a tento stav řešit.

Jako projev nedostatečného pitného režimu

Důležité je vědět, že tmavá moč nemusí znamenat vážný problém, ale může poukazovat pouze na to, že máte nedostatečný přísun tekutin. Jestliže tedy máte tmavou moč, nejdříve se zamyslete nad pitným režimem. Pokud budete následující den pít tak, jak máte (doporučovány je minimálně 2 litry tekutin denně), barva moči se vrátí k normálu. V tomto případě není nutné k lékaři jít. Tmavá moč může být i nežádoucím projevem po konzumaci některých potravin či léků, ani v tomto případě není nutné se bát. Je ale dobré si toto nechat zjistit u lékaře.

Když je třeba stav řešit

Pokud je ale moč tmavá stále, je třeba jednat. Prvotní vyšetření si můžete provést doma pomocí speciálních papírků na vyšetření moči, které jsou volně prodejné téměř v každé lékárně. Je nutné jít k lékaři i případě, pokud vidíte krev v moči. Neplatí to pouze u žen v období menstruace, kdy je tento jev normální. Návštěva lékaře je nutná i v případě, pokud moč zapáchá, a to třeba jen slabě.

Co může tmavá moč signalizovat

Tmavá moč je často signálem některé z nemocí močového ústrojí. Může být doprovodným projevem zánětu ledvin a močového měchýře. Je také typickým projevem infekční žloutenky. Ukazovat také může na problémy se žlučníkem – objevuje se v případě, kdy dochází k blokování odtoku žluči. Pro tento stav je typická i bolest žlučníku. Může dále poukazovat na metabolické nemoci a dokonce také na rovinu. V žádném případě tedy není radno tmavou barvu moči podceňovat.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Komentáře uzavřeny.