Žlučník je poměrně malý, ovšem z hlediska funkce velmi důležitý orgán lidského těla. Nachází se ve spodní části jater a jeho funkcí je skladovat a upravovat žluč. Rozmělňuje také tuky a pomáhá tělu, aby je lépe trávilo. Problémy se žlučníkem nastávají hlavně ve chvíli, kdy do těla dostáváme velké množství tuku. Žlučník není schopen ho zpracovat, následkem čehož je žlučníkový záchvat. Pokud je žlučník nadměrně zatěžován dlouhou dobu, je třeba operace a někdy i úplné vyjmutí tohoto orgánu. Pro rekonvalescenci je extrémně důležitá tzv. žlučníková dieta, a právě na tu se zaměříme v tomto článku. Poradíme, co jíst a čemu se naopak vyhnout.

Tučná jídla musí pro vás být tabu!

Žlučníková dieta má za cíl ulevit žlučníku, takže je logické, že její podstatou je výrazné omezení konzumace tučných jídel. Tím se hodně podobá dietě jaterní. Není ale třeba se bát, protože i žlučníková dieta může být chutná. Je založena především na konzumaci kvalitních a nízkotučných potravin. Nutná je také změna přípravy jídla. Je žádoucí konzumovat potraviny čerstvé, případně připravené vařením či vařením v páře. Naprosto nevhodný způsobem přípravy jídla při této dietě je smažení.

Potraviny, kterým se musíte vyhnout

Mezi zakázané potraviny patří ty, které obsahují velké množství tuku. Pokud byste je konzumovali, buďte si jisti, že se záhy objeví nepříjemná bolest žlučníku a to i v případě, kdy vám byl tento orgán během operace odebrán! Mezi nevhodné potraviny tedy patří: tučné mléčné výroby, jakákoliv smažená jídla, uzeniny, sladké bílé pečivo, vývary, tučné omáčky, tučné maso, sladkosti a také káva či alkohol.

Jaké potraviny jíst?

Je to jednoduché – do jídelníčku zařaďte potraviny, které neobsahují velké množství tuků. Jsou to především nízkotučné mléčné výroky, ovoce, zelenina, libové maso (super je králík či kuřecí maso), libová šunka, pšeničné pečivo a další.

Další články z rubriky

Komentáře uzavřeny.