Pokud laik uslyší od lékaře diagnózu šelest na srdci, obvykle hned na začátku propadne panice, že se jedná o velmi závažnou nemoc. Pravda je, že tomu tak určitě být nemusí. Abyste si udělali představu o tom, jak moc je či není tento zdravotní problém závažný, připravili jsme pro vás tento článek. Dozvíte se v něm vše podstatné, co je třeba o šelestu na srdci vědět.

Jak se šelest na srdci projevuje?

Šelest na srdci je možné popsat jako abnormální zvuk, který vydává srdce. Vzniká při průchodu krve srdečními cévami. Lékařské statistiky ukazují, že šelest n srdci má až 70 % populace a u většiny se jedná o šelest, který není třeba nijak řešit. Často se šelest objevuje i u dětí. Zde musí pediatr dobře stav dobře zvážit a vyšetřit. Pokud šelest na srdci slyší, měl by dítě pro jistotu poslat na další vyšetření jako je ultrazvuk srdce, aby vyloučil vážnější příčinu.

Co může být příčinou šelestu?

Nejčastěji je příčinou šelestu špatná průchodnost některých cév v srdci. Cévy mohou být zúžené, ovšem ani to nemusí být život ohrožující. V tomto případě i postačí pravidelné sledování, jestli nedochází ke zhoršování stavu. Šelest na srdci může být projevem vrozené i získané srdeční vady. Pokud tomu tak je, je třeba aby lékař vadu určil a nastavil  odpovídající způsob léčby. Šelest může být i následkem zánětu pohrudnice.

Jak se chovat, když je šelest diagnostikován?

Pokud vám lékař diagnostikuje šelest, rozhodně stav nepodceňujte a dodržujte všechna doporučení lékaře. Měli byste se určitě dostavit na všechna vyšetření. Včasné odhalení nemoci srdce vám může zachránit život. Choďte také na pravidelné lékařské prohlídky, protože právě při nich může lékař zjistit, zda se šelest objevil, či sílí, nebo se naopak mírní. Pokud má šelest závažnější příčinu, snaží se lékaři nemoc korigovat léky. Některé nemoci ale léky není možné vyléčit, proto lékaři přistupují k operaci. Není třeba obav, protože kardiologie je dnes na vysoké úrovni a po některých zákrocích může pacient odejít hned druhý den domů.

Další články z rubriky

Komentáře uzavřeny.