Bolí vás často žaludek, máte sníženou chuť k jídlu, zvracíte a hubnete? Můžete mít zánět žaludku. Projevuje se v akutní formě, ale přejít může i do chronické podoby.

O chronickém zánětu žaludku

Zánět žaludku odborně označujeme jako gastritida. Může se objevit náhlé. Pak jde o akutní gastritidu. Je méně závažná, a proto se zpravidla rychle léčí. Pokud se rozvíjí pozvolna a ve větším časovém horizontu, jedná se o chronickou gastritidu.

Mezi hlavní příznaky chronického zánětu žaludku patří tlak v nadbřišku, nechutenství, pocit nevolnosti a nutkání na zvracení, případně zvracení, nadmutí, plynatost, tmavá stolice atd. U chronického zánětu se objevuje spíše tupá bolest.

Příčiny chronického zánětu žaludku

Příčiny chronického zánětu žaludku mohou být různé. Zpravidla ji způsobuje více faktorů, které dlouhodobě vedou ke dráždění sliznice žaludku. Mezi tyto faktory patří nadměrná konzumace kávy a alkoholu, kouření, těžko stravitelná strava a v neposlední řadě může být spouštěcím faktorem stres.

Mnohé případy chronického zánětu žaludku vyvolává také infekce bakterií Helicobacter pylori. Příčinou jejího vzniku může být i autoimunitní onemocnění.

Mezi rizikové faktory patří i individuální odolnost jedince a celkový stav organismu.

Diagnostika a léčba chronického zánětu žaludku

Žaludek se vyšetřuje různými metodami. Mezi ně patří rentgen, kultivace, stanovení Hellicobacter pylori ve stolici, dechový test, kultivace atd. Přesnou diagnózu však lze provést pouze histologií.

Léčba spočívá v dietním režimu a při mírnější formě nejsou nutné ani léky. Má-li pacient vážnější symptomy, léky se podávají.  Je důležité snažit se odstranit příčinu zánětu. Zánět musí být léčen, jinak mohou na jeho základech vzniknout vředy, krvácení do žaludku či rakovina žaludku.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.