Zánětlivé změny na tlustém střevě poznáte podle různých příznaků. Jaké to jsou a jak se dá chronický zánět tlustého střeva léčit?

Chronický zánět tlustého střeva

Chronický zánět tlustého střeva je také odborně nazýván ulcerózní kolitidou. Jde o zdlouhavé chronické onemocnění, u kterého se střídají ataky nemoci s klidnými obdobími.

Symptomová fáze chronického zánětu tlustého střeva se projevují bolestí břicha, problémy s vyprazdňováním, průjmem, krvácením z konečníku, ztrátou chuti k jídlu, křečemi v oblasti břicha, horečkou a nevolností.

Zánětem mohou být postižené i další tkáně. Týká se to především kloubů, žlučových cest, kůže či oka.

Příčiny chronického zánětu tlustého střeva nejsou zcela známé. Mezi rizikové faktory patří zřejmě dědičnost, kouření, hormonální antikoncepce, stres či špatné stravovací návyky.

Léčba chronického zánětu tlustého střeva

Před léčbou se provádí vyšetření, konkrétně vyšetření stolice a krve. Dalšími diagnostickými metodami jsou kolonoskopie, rentgenové vyšetření a CT vyšetření.

Léčba se odvíjí od fáze chronického zánětu tlustého střeva. Spočívá v podávání protizánětlivých a imunomodulačních léků a vhodné dietě. Je možné využít také biologickou léčbu a v některých případech je nejlepší přistoupit k chirurgickému řešení.

Další nemoci tlustého střeva

Existuje celá řada různě závažných onemocnění postihujících tlusté střevo. Mezi ty nejčastější patří zánět slepého střeva (respektive jeho červovitého výběžku), hemeroidy (onemocnění konečníku – poslední části tlustého střeva), syndrom dráždivého tračníku (funkční onemocnění), Crohnova nemoc (chronické zánětlivé onemocnění, jež může postihovat jakýkoliv úsek trávicí soustavy) atd. Nejvážnějším onemocněním tlustého střeva jsou nádory, především ty zhoubné. Vedle nich se však vyskytují i nezhoubné. U nich je nutné vyloučit malignitu a odstranit je.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.