Prostata je mužská pohlavní žláza. Její sekret je součástí ejakulátu a díky němu mají spermie větší životaschopnost. Muži však mohou mít s prostatou různé potíže a jednou z nich je i chronický zánět prostaty.

Akutní zánět prostaty

Akutní zánět prostaty může vzniknout kvůli prochladnutí, snížené imunitě, přenosu infekce po pohlavním styku atd. Nejčastější příčinou je bakteriální infekce. Onemocnění se projevuje silnými bolestmi v pánevní oblasti, které se zvětšují při vyprazdňování. Pacient má teploty, horečku, pocity na zvracení, zvracení atd.

Chronické záněty prostaty

Chronický zánět prostaty je onemocnění projevující se bolestí prostaty a různými potížemi při močení a někdy se projevuje i některými sexuálními dysfunkcemi. Postihuje spíše mladší a střední věkové skupiny pacientů.

Chronické záněty prostaty jsou vyvolány bakteriemi (stejně jako akutní zánět) a mají zdlouhavý průběh.

Kromě akutních a chronických zánětů prostaty se může u pacientů projevit také syndrom chronických pánevních bolestí, což je nejčastější formou prostatitidy. Příčina může být zánětlivá i nezánětlivá.

Rozlišujeme také asymptomickou zánětlivou prostatidu. Nejsou zde žádné příznaky a dá se zjistit pouze náhodně při urologickém vyšetření či biopsii.

Léčba chronického zánětu prostaty

Léčba chronického zánětu prostaty je složitá a mnohdy vyžaduje spolupráci více odborníků (urolog, internista, sexuolog atd.). Konkrétní léčba spočívá hlavně v režimových opatřeních – pravidelný příjem tekutin, přísné dodržování hygieny při sexu, pravidelné močení během dne, případně krátká sexuální abstinence, vyhnout se dráždivým jídlům a močopudným nápojům, nadměrně nezahřívat orgány malé pánve atd.

Léčba akutního zánětu spočívá v nasazení antibiotik. Dále se využívají i léky ze skupin alfa-blokátorů (zlepšují vyprazdňování močového měchýře), protizánětlivé léky a analgetika.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.