Bolestivé močení je vždy signálem toho, že se v močovém ústrojí něco děje. Pravda je, že může signalizovat hned několik nemocí. Představíme si ty nejčastější a povíme i také o způsobech jejich léčby. Poradíme i s tím, jak napomáhat tomu, aby močové ústrojí fungovalo správně.

Jak udržovat močové ústrojí v kondici

Močové ústrojí je soustava několika orgánů. Tvoří ho párové ledviny, močová trubice a také močový měchýř. Jedná se o složitou soustavu, která je poměrně náchylná. Je tedy třeba se snažit, aby její činnost nebyla ničím narušena. Udělat to jde poměrně snadno. Močové ústrojí zpracovává všechny tekutiny, které se do těla dostanou. Základem zdravého močového ústrojí je proto dostatečný příjem tekutin. Je ale nutné, aby to byly tekutiny dobře zpracovatelné – jako je čistá či minerální voda a také bylinkové čaje. V omezené míře je možné konzumovat i ovocné šťávy, naprosto nevhodné jsou sladké limonády.

Co signalizuje bolestivé močení

Bolestivé močení může poukazovat na celou řadu nemocí. Asi nejčastěji je to zánět močových cest. Tímto onemocněním trpí častěji ženy než muži a je důležité vědět, že je vždy třeba ho doléčit. Pokud tomu tak není, zánět se opakovaně vrací a jeho průběh se stále horší. V horším případě je bolest při močení projevem zánětu pochvy. V tomto případě je bolest velmi intenzivní a typickým příznakem je i nepříjemně zapáchající výtok. I zánět pochvy je třeba vyléčit. Platí, že čím dříve je odhalen, tím snadnější léčba bývá. Bolestivé močení může být dokonce i projevem rakoviny. U mužů je to nejčastěji rakovina prostaty. Pro tuto nemoc je typickým příznakem problém s močením.

Jak se nemoci močového ústrojí léčí?

Velmi důležitý je klid na lůžku, teplo a dostatečný příjem tekutin. Bolest je možné mírnit léky a dobře pomáhají i horké obklady. Lékaři samozřejmě mohou předepsat i léky.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Komentáře uzavřeny.