Nadměrné množství bílkoviny v moči ve většině případů nevěstí nic dobrého. Může se jednat o banalitu, ale také o příčinu velmi vážných nemocí. Důležité je vědět, že si vyšetření na přítomnost bílkoviny můžete provést poměrně snadno i doma. Jak to udělat a informace o tom, na co vše může přítomnost bílkoviny poukazovat, se dozvíte právě v tomto článku. Čtěte proto dále.

Co může být příčinou bílkoviny v moči

Nejdříve se zaměříme na banality, které není ani potřeba řešit, je ale dobré o nich vědět. Příčinou bílkoviny v moči může být třeba jen nadměrná zátěž. Dále to může být také zvýšená teplota a také nadměrná konzumace potravin, které bílkoviny obsahují. Jestliže tedy zvýšenou hladinu bílkovin zjistíte, ještě než půjdete k lékaři si zhodnoťte, zda příčina nevězí právě v těchto důvodech.

Příčiny, které je třeba řešit

Pokud výše popsané příčiny nezjistíte, věřte, že jsou obavy na místě. Nadměrné hodnoty bílkovin mohou být následkem mnoha závažnějších chorob. Mezi mírnější patří například cukrovka, zvýšený krevní tlak aj. Může se jednat také o zánět ledvin. U něj je doprovodným projevem i krev v moči. Dostavují se také potíže při močení, bolest zad a někdy i otoky nohou. Z vážnějších příčin se může jednat o poruchu funkce ledvinových kanálků. Stav může být ještě vážnější. Bílkoviny mohou totiž být i projevem nádoru, a to kdekoliv těle. Jestliže tedy zvýšenou hladinu bílkovin pozorujete, neváhejte a navštivte lékaře co nejdříve.

Jak si provést vyšetření doma?

Test na výskyt bílkoviny v moči se provádí pomocí speciálních papírků na vyšetření moči. Balení, které obsahuje 100 kusů, koupíte v téměř každé lékárně za cca 100Kč. Je dobré si dělat vyšetření minimálně jednou za 14 dní a to ráno i večer, protože se složení moči během dne mírně mění. Získané hodnoty si zapisujte, abyste mohli lékaři podat přesné informace.

Další články z rubriky

Komentáře uzavřeny.