Záněty léčba a příznaky

příznaky různých zánětů

Zánět lymfatických uzlin

Napsal vaci • Dec 22nd, 2014 • Rubrika: Zánět

Záněty mohou postihnout i lymfatické uzliny. Jak jsou tato onemocnění nebezpečná a jak se projevují? Pojďme si toto onemocnění přiblížit.

Lymfatické uzliny

Lymfatické uzliny jsou po celém těle a tvoří propojenou síť. Jejich úkolem je obrana organismu, ke které ji slouží bílé krvinek, jež jsou v uzlinách ve větším množství.

Lymfatické uzliny na povrchových místech je možné nahmatat. Jde o uzliny v oblasti krku, v podpaží a třísel. Pokud jde o značné zvětšení uzlin, je možné nahmatat i uzliny v dutině břišní.

O zánětu lymfatických uzlin

Zánět lymfatických uzlin se může projevovat v různých podobách. Běžně se objevuje při infekčních onemocněních. Pokud se někde v těle rozvine infekce, do uzlin se dostane její původce, na což lymfatické uzliny reagují množstvím protilátek. Na základě toho se uzliny zvětší a mohou být také bolestivé a zarudnuté. Dalším projevem je i zvýšená tělesná teplota. Lymfatické uzliny jsou hmatatelné a na dotek mohou být měkké i tuhé.

Další příčiny zánětu lymfatických uzlin

Zánět lymfatických uzlin se projevuje nejen při běžných infekčních onemocnění (chřipka, angína atd.), ale i z dalších příčin. Těmi nejčastějšími jsou:

  • lymfatický otok: Projevuje se tlakem v daném místě. Kromě toho se pojí s otokem a zvýšenou teplotou.
  • nádorové onemocnění: Jde o jeden z příznaků, který se objevuje u všech druhů rakoviny. Dalšími obecnými příznaky jsou hubnutí, schvácenost, nechutenství, noční pocení, dlouhodobá únava atd.
  • únavový syndrom: Dotyčný se nedokáže únavy zbavit ani po dlouhém spánku. Dalšími příznaky jsou bolest v krku, bolest hlavy a svalů a případně i teplota.
  • další příčiny: Mezi další příčiny zánětu lymfatických uzlin mohou patřit lymfomy, lupus etyhematodes, autoimunitní nemoc či revmatoidní artritida.


Štítky: , , ,

vaci je
Email na autora | Všechny články od vaci

Komentáře k článku