Zánět lymfatických uzlin
Napsal vaci • Dec 22nd, 2014 • Rubrika: ZánětZáněty mohou postihnout i lymfatické uzliny. Jak jsou tato onemocnění nebezpečná a jak se projevují? Pojďme si toto onemocnění přiblížit.
Lymfatické uzliny
Lymfatické uzliny jsou po celém těle a tvoří propojenou síť. Jejich úkolem je obrana organismu, ke které ji slouží bílé krvinek, jež jsou v uzlinách ve větším množství.
Lymfatické uzliny na povrchových místech je možné nahmatat. Jde o uzliny v oblasti krku, v podpaží a třísel. Pokud jde o značné zvětšení uzlin, je možné nahmatat i uzliny v dutině břišní.
O zánětu lymfatických uzlin
Zánět lymfatických uzlin se může projevovat v různých podobách. Běžně se objevuje při infekčních onemocněních. Pokud se někde v těle rozvine infekce, do uzlin se dostane její původce, na což lymfatické uzliny reagují množstvím protilátek. Na základě toho se uzliny zvětší a mohou být také bolestivé a zarudnuté. Dalším projevem je i zvýšená tělesná teplota. Lymfatické uzliny jsou hmatatelné a na dotek mohou být měkké i tuhé.
Další příčiny zánětu lymfatických uzlin
Zánět lymfatických uzlin se projevuje nejen při běžných infekčních onemocnění (chřipka, angína atd.), ale i z dalších příčin. Těmi nejčastějšími jsou:
- lymfatický otok: Projevuje se tlakem v daném místě. Kromě toho se pojí s otokem a zvýšenou teplotou.
- nádorové onemocnění: Jde o jeden z příznaků, který se objevuje u všech druhů rakoviny. Dalšími obecnými příznaky jsou hubnutí, schvácenost, nechutenství, noční pocení, dlouhodobá únava atd.
- únavový syndrom: Dotyčný se nedokáže únavy zbavit ani po dlouhém spánku. Dalšími příznaky jsou bolest v krku, bolest hlavy a svalů a případně i teplota.
- další příčiny: Mezi další příčiny zánětu lymfatických uzlin mohou patřit lymfomy, lupus etyhematodes, autoimunitní nemoc či revmatoidní artritida.

vaci je
Email na autora | Všechny články od vaci